"Zarządzanie wizerunkiem w sieci to proces, który wymaga połączenia działań prawnych i skutecznej strategii public relations. Lekarze i placówki medyczne muszą być świadomi, że ich reputacja w Internecie może mieć bezpośredni wpływ na sukces zawodowy."
Mec. Kamiila Kozera
Każdy lekarz lub lekarz dentysta, który ukończył edukację, zanim zacznie wykonywać zawód lekarza w Polsce jest obowiązany uzyskać prawo wykonywania zawodu. Takie uprawnienie jest przyznawane przez Okręgową Radę Lekarską, której członkiem zamierza być lekarz lub lekarz dentysta. W podstawowym zakresie prawo wykonywania zawodu to nic innego jak uprawnienie do wykonywania zawodu w nieograniczonym czasie i w miejscu na terenie Polski. W szczególnych przypadkach prawo wykonywania zawodu może być ograniczone, np. w przypadku wnioskowania o prawo wykonywania zawodu w celu odbycia stażu podyplomowego.
O prawo wykonywania zawodu może ubiegać się zarówno obywatel Polski, obywatel innego państwa Unii Europejskiej, jak i cudzoziemiec. Obywatelstwo ma znaczenie pod względem wymagań formalnych, jakie należy spełnić, aby uzyskać uprawnienie.
Ochrona prawna to jedno, ale równie ważne jest prowadzenie właściwej strategii public relations, która pomoże budować i utrzymać pozytywny wizerunek w sieci. Oto kilka kluczowych kroków:
Wniosek o przyznanie prawa wykonywania zawodu, składa się w okręgowej izbie lekarskiej, której członkiem chce zostać lekarz. Okręgowa rada lekarska sprawdza wniosek pod względem merytorycznym i formalnym.
Jeżeli wniosek i załączniki nie spełniają warunków, okręgowa rada lekarska w ciągu czternastu dni od otrzymania dokumentów wzywa do ich uzupełnienia. Braki należy uzupełnić w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wezwania.
W wyniku pozytywnej weryfikacji wniosku, okręgowa rada lekarska lub prezydium okręgowej rady lekarskiej podejmie uchwałę o przyznaniu prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty. Okręgowa rada lekarska wpisuje wówczas lekarza na listę członków okręgowej izby lekarskiej oraz do okręgowego rejestru lekarzy i lekarzy dentystów. Naczelna Rada Lekarska, na podstawie informacji otrzymanych z okręgowej izby lekarskiej, wpisuje prawo wykonywania zawodu do Centralnego Rejestru Lekarzy.
Uchwała o przyznaniu prawa wykonywania zawodu ma moc decyzji administracyjnej i można się od niej odwołać do Naczelnej Rady Lekarskiej w ciągu czternastu dni od jej otrzymania. Odwołanie składa się do Naczelnej rady lekarskiej za pośrednictwem okręgowej rady lekarskiej. Z kolei uchwałę Naczelnej Rady lekarskiej można zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni od doręczenia uchwały wraz z uzasadnieniem.
Konto: 30 1600 1404 1843 4058 0000 0001
Biuro Poznań
ul. Libelta 29A/4
61-707 Poznań
E-mail: kancelaria@answer.com.pl